Ekopracownia pod chmurką „ Tajemniczy Ogród pod Czwórką” w Szkole Podstawowej nr 4 w Lublińcu dofinansowana została ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Katowicach (80%) oraz Gminy Lubliniec (20%)
- Uroczystość otwarcia
4 czerwca 2024 roku odbyło się uroczyste otwarcie Ekopracowni pod chmurką „Tajemniczy Ogród pod Czwórką”. Wstęgę przecięli p. Ewa Cofała, przedstawiciel WFOŚiGW w Katowicach, Edward Maniura Burmistrz Miasta Lublińca oraz Ewa Prandzioch Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Lublińcu. W uroczystości wzięli udział: Przemysław Witek Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Dyrektor Biura Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Gawrona - Dawid Smol, przedstawiciele Urzędu Miasta Lublińca, rodzice, uczniowie oraz absolwenci szkoły.
Kolejnym elementem uroczystości była lekcja przeprowadzona przez uczniów klas VII z wykorzystaniem instalacji edukacyjnych umieszczonych w ekopracowni. Następnie odbył się występ artystyczny: scenka teatralna „Tajemniczy Ogród”, występ wokalny, taniec uczniów klas I – III „ W moim ogródecku”, koncert skrzypcowo – saksofonowy Magdaleny Brewki i Michała Dandyka absolwentów szkoły oraz popisowy taniec uczennic. W czasie uroczystości dyrektor szkoły wręczyła rodzicom zaangażowanym w wykonanie ekopracowni podziękowania i wykonane przez uczniów medale. Uroczystość uświetnił występ utalentowanej absolwentki - wokalistki Anny Świątczak.
Jednak początek Eopracowni pod chmurką był taki, 2 czerwca 2023 roku wniosek zgłoszony przez szkołę w konkursie WFOŚiGW w Katowicach został przyjęty i rozpoczęła się realizacja „Tajemniczego Ogrodu pod Czwórką”. 80% środków tj. 70 000,00 zł pozyskaliśmy z funduszu, pozostałe 20% dołożył organ prowadzącego. Ponadto dzięki hojności rodziców pozyskaliśmy aluminiową pergolę za cenę materiału, otrzymaliśmy za darmo wiatromierz, wiele roślin, ziemię, korę i inne.
- Cele budowy ekopracowni
Projekt Ekopracownia pod chmurką „Tajemniczy Ogród pod Czwórką” ma na celu uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody, jej ochronę oraz potrzebę dbałości o bioróżnorodność środowiska naturalnego. Niezmiernie ważne jest także podniesienie świadomości ekologicznej rodziców naszych uczniów - mieszkańców Gminy Lubliniec. Celem realizowanego w ogrodzie programu edukacyjnego jest rozwijanie zmysłów, uwrażliwianie na bodźce płynące z natury: barwy, zapachy, smaki i dźwięki.
W swej nazwie nawiązuje on do książki Frances Hodgson Burnett ukazującej moc uzdrawiającą i edukacyjną przyrody, jej różnorodność i atrakcyjność oraz ogromny wpływ na odczucia człowieka, w tym dorastającego. Zależy nam na tym, aby nauczyć dzieci i młodzież dostrzegać te wyjątkowe cechy natury. Budowa pracowni i przeprowadzanie w niej zajęć pozwalają na osiągnięcie naszych ambitnych celów.
Pracownia, oprócz niezbywalnych walorów edukacyjnych, gdzie pod okiem nauczyciela uczniowie mogą prowadzić eksperymenty i badania oraz analizować zjawiska przyrodnicze, ma także być miejscem, w którym spędzanie czasu pozwoli na wyciszenie i odpoczynek.
- Wyposażenie
Do Ekopracowni pod chmurką prowadzi Tunel Roślin, gdzie na 4 pergolach pną się róże, winogrona i bluszcze. Pierwsza z nich wraz z bramką stanowi niejako wejście do „Tajemniczego Ogrodu pod Czwórką”.
W aluminiowej pergoli, która stanowić zarazem salę lekcyjną, jak i miejsce schronienia przed czynnikami atmosferycznymi, znajdują się ławki, stoły i tablica. Z jej dachu jest zbierana deszczówka spływająca do zainstalowanego obok pojemnika, którą wykorzystujemy do podlewania uprawianych roślin.
Nasza ekopracownia jest wyposażona w interesujące gry i atrakcyjne instalacje terenowe, które służą do zdobywania wiedzy i umiejętności z zakresu ekologii, przedmiotów przyrodniczych, edukacji wczesnoszkolnej, zajęć dodatkowych i świetlicowych.
Instalacje edukacyjne to:
- gra plenerowa „Labirynt Natury – Ekozagadki”,
- Stacja meteorologiczna składająca się z klatki meteorologicznej Stevensona, barometru Sunartis, termometru TFA, deszczomierza manualnego,
- gra typu kostki wiedzy o tematyce „Cele i formy ochrony przyrody”,
- gra zewnętrzna „Koło wiedzy – Przyrodnicze”,
- instalacja – „Zegar słoneczny”,
- plansza edukacyjna „Fotosynteza - życiodajny proces”,
- tablica edukacyjna „Obieg wody w przyrodzie”,
- instalacja „Domek dla owadów”,
- „Karmnik” dla ptaków.
- Sensoryka i uprawy w „Tajemniczym Ogrodzie pod Czwórką”
W Ekopracowni pod chmurką znajduje się ścieżka sensoryczna, w której umieściliśmy: szyszki, korę, piasek, otoczaki, drewniane belki i korki (zebrane przez uczniów). Przy wyłożonej z kamieni ścieżce znajduje się 6 donic, w których uprawiamy rośliny angażujące zmysły: węch – lawenda i kocimiętka, wzrok – dalia, dotyk– mech i czyściec wełnisty, smak – miechunka i truskawki.
Uprawę ziół i warzyw prowadzimy w „Ogródku ziołowo - warzywnym”, gdzie uczniowie sadzą, sieją, pielą, podlewają, obserwują kiełkowania i wzrost roślin. Jesienią będą zbierać plony i kompostować obumarłe rośliny w kompostowniku. Do tych działań uczniów zakupiliśmy niezbędny drobny sprzęt ogrodniczy: konewki, łopatki do sadzenia, pazurki ogrodowe, motyczkę, łopaty i grabie.
Ciekawą ozdobą i równocześnie miejscem wypoczynku w otoczeniu pięknych roślin są rabaty bylinowa i obsadzona trawami oraz zasadzone drzewa.
- Realizacja „Tajemniczego Ogródu pod Czwórką”
Nie powstałaby nasza Ekopracownia pod chmurką bez ogromnego wsparcia całej społeczności szkolnej. Przez cztery soboty chętni rodzice wraz z uczniami, nauczyciele i pracownicy szkoły pracowali, ustawiając instalacje, pergole, krawężniki, donice, ścieżki, wyrównując ziemię, grabiąc i sadząc rośliny, itp. Efekty tej zespołowej pracy można zobaczyć na zdjęciach z prac budowania pracowni.
W ramach realizacji programu edukacyjnego zorganizowaliśmy dwa szkolne konkursy: „Złap wiatr” na wykonanie wiatromierza, zwycięskie prace ubogaciły naszą ekopracownię oraz „Zagraj z przyrodą” polegający na budowie instrumentów muzycznych z darów natury.
Nasza Ekopracownia pod chmurką wzbogaca możliwości dydaktyczne szkoły, przyczyni się do podniesienia estetyki terenu przyszkolnego oraz zapewnia uczniom miejsce do wypoczynku i relaksu. Cieszy oko i serca.
Ilona Chmiel